Moda Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk “Hazır giyim, Cazibe Merkezleri için kilit sektördür”

Hüseyin Öztürk

Başkan'ın Mesajı

Sevgili Dostlarım!

Federasyonumuzun 5. Olağan Genel Kurulu sonrası delegelerimizden önümüzdeki üç yıl için onay alarak güven tazeledik. Bize güvenen, yetki veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yeni dönemde de bize güvenle verilen bu yetkiyi sorumluluk duygusuyla daha yukarılara taşıyıp, daha önce yapılanların üzerine bir tuğla daha koyma anlayışıyla hareket edeceğiz. 

Bir önceki dönem maddi olanaklarımız olmasa da gönül sermayemizle yaptığımız önemli projelerimizle hem sektörümüze, hem de ülkemize önemli katkılar sağladığımızı düşünüyorum. 5. Dönemde bu çalışmalarımızın daha tabana yayarak 30 üye derneğimizin partnerliğinde onlara bağlı 9 bin 300’ün üzerinde firmaya ulaşıp aidiyet duygularını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü gönüllülük esasıyla hareket eden sivil toplum kuruluşlarının en büyük sermayesi birlikte hareket etme kültürüdür. Bu kültürü yapacağımız oryantasyon çalışmalarıyla geliştireceğiz.  

Önümüzdeki dönemde kamuoyunda bilinirliğimizi daha da artıracağız. Türkiye’nin sektörel anlamda gerek ulusal, gerekse uluslararası boyutta sözü dinlenen, erk olan, kucaklayan, işbirliklerine zemin hazırlayan bir örgüt olacağız. Türkiye’nin dünya hazır giyim pazarındaki yüzde 4’ün altındaki payını hak ettiği düzeye getirmek için çalışacağız. Bunun için büyük ailemiz olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nu (TÜRKONFED) da yanımıza alıp bu hedeflerimizi tutturmak için yoğun çaba harcayacağız. 

Kar topu gibi, hızla büyüdük. Firmalar bir araya gelip dernekleri, dernekler bir araya gelip federasyonları, federasyonlar da konfederasyonu oluşturdu. Birlikteliğimizin gücünü dünyaya taşıyarak sektöre, ülkemize fayda sağlayan bir yapıyı ortaya koyacağız. Bunu birlikte başaracağımıza inancım tamdır.  

Çözüm ortaklarımızla birlikte hareket edeceğiz ve daha önce başlattığımız ortak projelerimizi tamamlayacağız, yenilerinin de hazırlığını yaparak yola koyulacağız. En büyük eksikliğimiz olan lobi çalışmalarına sektörel anlamda hem yurt içinde, hem yurt dışında ağırlık vereceğiz. 

Anadolu’daki üye derneklerimiz ile işbirliğiyle bu bölgelerimizde üretimi artırıp, disiplinli hale getireceğiz. 4. Dönemde başlattığımız Anadolu’da Yatırım ve İstihdam Seferberliği ile Batı’dan sektör iş insanlarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya götürdük. Bundan sonraki aşamada Batı’nın sermayesi ve bilgi birikimini taşıyacağız. 

Her koşulda üreten bir toplum olmalıyız. Bunun da en önemli bileşeni ihracattır. İthalatla para harcayan değil, ihracatla para kazanan bir toplum olma yönünde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. 

Daha fazla üreten, ihraç eden bir ülke olmamız dileğiyle yeni MHGF Yönetim Kurulu’nun sektörümüz ve ülkemiz için yararlı ve verimli olmasını diliyorum. 

Sevgi ve saygılarımla.  

Hüseyin Öztürk
Türkiye Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF)
Yönetim Kurulu Başkanı