MHGF CAZİBE MERKEZLERİ TANITIM PROGRAMININ İKİNCİ DURAĞI VAN OLDU

CAZİBE MERKEZLERİ TANITIM PROGRAMINDA İKİNCİ DURAK VAN OLDU:


MHGF CAZİBE MERKEZLERİ TANITIM PROGRAMININ İKİNCİ DURAĞI VAN OLDU

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun (MHGF), Iğdır ile başlattığı Cazibe Merkezleri Tanıtım Programı’nın ikinci durağı Van oldu. Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Van Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri”nde sektör temsilcileri ile kentin kanaat önderleri bir araya geldi.

22-24 Eylül 2017 tarihleri arasında VANTSO işbirliğiyle “Van Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri”ni gerçekleştiren MHGF, Türkiye’nin dört bir yanından hazır giyim yatırımcısı ile akademisyen ve ulusal basın temsilcilerini Van’a götürdü.

Etkinliğin VANTSO’da yapılan açılış programına Van Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, Türk Kızılayı Başkan Yardımcısı Ercan Tan, MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı, Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Müslüm Erbay, Van Bilim ve Sanayi Müdürü Nevzat Gün, KOSGEB İl Müdür Vekili Hadi Arvas, TOBB Van Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Görsel Görmen, Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar Giyim Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Çetin Karaduman,  Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant, Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik, Van Tekstilkent İşadamları Derneği (VATİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bayram, MHGF Başkan Yardımcıları Mukadder Özden, Metin Çetinkaya, VANTSO Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, MHGF Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üye Derneklerin Başkanları Mustafa Balkuv, Mehmet Haskaya, Muin Altın, Prof. Dr. Esin Sarıoğlu, Mustafa Koltuksuz, Reşat Gülen, Şaban Öngören, Zafer Özbilge, Sezai Boyraz, Dilek Düzgün, VANTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda sektör mensubu iş insanı katıldı.

VANTSO’da düzenlenen açılışta konuşan MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Hükümetin Cazibe Merkezleri Programı’nı açıklamasının ardından beş bölgede birer ilde tanıtım toplantıları yapma kararı aldıklarını belirterek ilk toplantıyı Iğdır’da gerçekleştirdiklerini kaydetti. Öztürk, genç nüfusu, altyapısı, tarihi dokusu ve Ortadoğu’nun en büyük pazarı İran’a açılan sınır kapısıyla önemli bir üretim ve ticaret merkezi Van’ı program kapsamında ikinci durak olarak belirlediklerini söyledi. MHGF Başkanı Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazır giyimde birbiriyle entegre çalışan iller yaratabiliriz”

“Devletin vereceği bir teşvikten ziyade, bölgenin kaynaklarını daha aktif kullanabilmek adına geldik. Şehrin kendisi ile konuşmasını, tehdit ve fırsatlarını ortaya koymasını sağlamak, kanaat önderleriyle bunu yerinde tartışmak için buradayız. Amacımız düşük yatırım maliyeti ile yüksek istihdam sağlayan hazır giyimde standart ürünlerin üretimini Doğu ve Güneydoğu illerimize yönlendirerek bu bölgelerimizin kalkınmasına katkı sağlamak. Van’daki yüksek işsizliğin çaresi hazır giyim. Böylelikle hem büyük şehirlerimizin katma değerli, Ar-Ge’li üretime yoğunlaşmasını sağlar, hem de Anadolu’da hazır giyimde belli ürünlerde uzmanlaşmış, birbiriyle entegre çalışan iller yaratabiliriz.”

“İran giyim ihtiyacının büyük bölümünü Türkiye’den sağlıyor”

Van’ın İran için bir cazibe merkezi olduğunu da söyleyen MHGF Başkanı, 80 milyonluk İran’ın hazır giyim ihtiyacının yüzde 70’ini ithal ettiğini, bunun da çok büyük bir bölümünü Türkiye'den karşıladığına dikkat çekti.

Van Vali Yrd. Civelek: “Van’a Tekstilkent Projesini kazandırdık”

Toplantıda konuşan Van Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, nüfus ve ekonomik anlamda Van'ın bölgede öne çıktığını belirterek, “Van, cazibe merkezleri kapsamında desteklenen ilk 11 ilden biridir. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) üzerinden hazırlanan yatırımlar kentimize kazandırılmıştır. Bu yatırımlardan biri Tekstilkent'tir. Tekstilkent'te kurulan fabrikalarımızın hemen hemen hepsi yatırımcılara tahsis edildi” dedi.

VANTSO Başkanı Takva: “İşsizlik oranı Türkiye ortalamasının üç katı”

Organizasyona  ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını kaydeden VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, MHGF’nin çalıştay için Van’ı tercih etmesinin kıymetli ve anlamlı olduğunu belirtti. Takva, Cazibe Merkezleri Programı’nın gerçekçi yaklaşımlar ve çözüm odaklı planlamalarla başarılı sonuçlar ortaya çıkarabileceğine dikkat çekerek “İlimiz Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip dört ilinden biri ve yaş ortalamamız 20.06’dır. Bu özellikle emek yoğun sektör olan tekstil için önemli bir kaynak ve potansiyeldir. İşsizlik oranımız yüzde 11 seviyelerinde olan Türkiye ortalamasının üç katı üzerinde yüzde 35 düzeyindedir. Genç nüfusun değerlendirilmesi açısından tekstil sektörünün Van için önemli bir yatırım alanı ve önemli bir sektör olduğunun farkındayız” diye konuştu.

DOĞUSİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Müslüm Erbay ise Van’ın tarım, hayvancılık, madencilik ve turizm olmak üzere dört ana sektörde öne çıktığını belirterek, “Bu toplantıyla ve Tekstilkent’in kurulmasıyla birlikte beşinci ana ve itici bir sektörün de ilimizin ekonomisinde iddialı bir şekilde yer aldığını görüyor ve bu alanda ciddi atılımlar yapılacağına inanıyoruz” dedi.  

Açılış bölümünde bir konuşma yapan Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak da Van Tekstilkent’in önemini vurgulayarak bu tür projelerde kamunun yatırımcıya desteğinin şart olduğuna dikkat çekti.

Türk Kızılayı’ndan Van’a çadır fabrikası müjdesi

Etkinlik kapsamında Van’da bulunan Türk Kızılayı Başkan Yardımcısı Ercan Tan,  “Bir dikiş makinesi gelmesiyle bile on kişiye iş sağlanabilir. Türk Kızılayı olarak Van’da bir çadır fabrikası kurabiliriz. Siz tekstilcilerden aldığımız kumaş bağışlarını yine burada yardım malzemesi haline getirebiliriz. Personel ayarlanır ve bir yer tahsis edilirse üretime başlarız” diye konuştu.

Van’ın fırsatları panellerde tartışıldı

Van Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri açılış konuşmalarının ardından ilkini MHGF Başkan Yardımcısı Mukadder Özden’in, ikincisini ekonomi yazarı ve TV programcısı Çetin Ünsalan’ın yönettiği iki panelle devam etti. “Hazır Giyim Sektörü ve Van” Başlıklı ilk panelin konuşmacıları MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, İTÜ Tekstil ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy, LC Waikiki Tedarik Direktörü Şenol Dallı, TOBB Doğu Anadolu Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Nurhan Tekocak’tı. Van’ın potansiyelinin konuşulduğu ikinci panelde ise konuşmacı olarak VANTSO Başkanı Necdet Takva, DAKA Van Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sinan Sarıkaya, Meye Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Sami, Gündüz Nakış Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gündüz yer aldı. Koordinatörlügünü MHGF Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Nakış Sanayicileri Derneği (İNSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özbilge’nin yaptığı organizasyonun ikinci gününde, Van Merkez OSB ve Van Tekstilkent’te incelemelerde bulunan iş insanları ve ulusal basın temsilcilerinden oluşan heyet, etkinlik kapsamında son gün Van’ın tarihi ve kültürel yerlerini de gezdi.