MHGF, TÜYAP ile geniş kapsamlı hazır giyim fuarının startını verdi

MHGF, TÜYAP ile geniş kapsamlı hazır giyim fuarının startını verdi


MHGF, TÜYAP ile geniş kapsamlı hazır giyim fuarının startını verdi

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), TÜYAP ile işbirliğiyle yan sanayi ve kumaşın da yer alacağı, hazır giyimin tüm branşlarını ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticileri kapsayacak İFEXPO Fuarı’nın startını verdi. 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek fuar, dünyanın 7. büyük hazır giyim tedarikçisi Türkiye’nin en büyük eksikliğini gidererek, ihracata ivme kazandırmayı amaçlıyor.

MHGF, TÜYAP ile işbirliğiyle yan sanayi ve kumaş ile birlikte hazır giyimin tüm branşlarını içeren geniş kapsamlı bir fuarın startını verdi. 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında İFEXPO Uluslararası İstanbul Dış Giyim, Triko, İç Giyim, Çorap, Denim, Spor Giyim, Abiye Giyim, Dokuma Kumaşlar, Örme Kumaşlar, Teknik Kumaşlar, Konfeksiyon Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı adıyla düzenlenecek olan organizasyonun tanıtım toplantısı TÜYAP Palas’ta gerçekleşti. 

“İFEXPO ihracatı artırarak, yeni oyuncular kazandıracak” 

Federasyonun Türkiye genelindeki 30 sektörel ve bölgesel üye derneğinin başkan ve temsilcileri ile çözüm ortaklarının katıldığı toplantıda konuşan MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, ülkemizin en büyük fuar şirketi TÜYAP ile dünyanın 7. büyük hazır giyim tedarikçisi Türkiye’nin ev sahipliğinde, önemli bir boşluğu dolduracak bir fuar için uzun süredir çalıştıklarını belirterek, “İFEXPO Fuarı ihracatı artırarak, yeni oyuncular kazandıracak” dedi. MHGF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazır giyim ihracatını 15-17 Milyar Dolar bandından çıkaracağız”

“Türkiye, dünyanın en büyük yedinci hazır giyim tedarikçisi konumunda. Yıllardır çabalarımıza karşın maalesef bir hazır giyim fuarımız yok. Öte yandan sektörümüz artık sadece İstanbul’u değil, tüm Türkiye’ye yayılmış bir güce sahip. Bu gücü tam olarak ortaya koymak için TÜYAP ile uzun süredir çalışmalar yürütmekteydik. Yan sanayi ve kumaş ile birlikte hazır giyimin tüm branşlarını içeren, 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek geniş kapsamlı İFEXPO Fuarı’nın müjdesini vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üreticimiz kendi olanaklarıyla, kısır bir döngü içinde ihracatını yapıyor. İFEXPO ile hazır giyim ihracatını 15-17 Milyar Dolar bandından çıkaracağız.”

“Hedef; yeni pazarlar ve yeni ihracatçı kurumlar yaratmak”

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ise, İFEXPO Fuarı’nın iki önemli hedefi olduğuna dikkat çekerek bunlardan birinin Türkiye’nin küresel tedarik merkezleri ile yerini sağlamlaştırmak ve yeni pazarlar bulmak, diğerinin ise yeni ihracatçı kurumlar yaratmak olduğunu belirtti. 

İFEXPO Fuarı’nda hazır giyim, yan sanayi, kumaşın yanı sıra deri konfeksiyon, kürk, saraciye ve ayakkabı ürünlerinin de yer alması planlanıyor. 

MHGF Ticaret Köprüsü etkinliğine büyük ilgi

İFEXPO Fuarı’nın tanıtım toplantısı öncesi Federasyon üyesi firmalar arasında iletişimi artırmak, işbirliğine zemin hazırlamak amacıyla MHGF Ticaret Köprüsü etkinliği düzenlendi. Tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı sektörlerinden Türkiye genelinden MHGF üyelerinin katıldığı etkinlikte iki dakikalık döngü içinde her firma karşıdakine kendini anlatma ve iletişim kurma olanağı buldu. İlk kez düzenlenen MHGF Ticaret Köprüsü büyük ilgi gördü. 

 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF):

Türkiye’nin istihdamında, üretiminde ve ihracatında öncü sektörleri olan tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabıda, sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden ve alanında ülkedeki tek üst çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), 2007 yılında 11 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinden 30 sektörel ve bölgesel dernek, 9 bin 300’ün üzerinde üye firmayı temsil eden MHGF, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) çatısı altında yer alan en fazla üye derneğe sahip Federasyondur.

  •