İFEXPO Fuarı’nın Anadolu tanıtımı Diyarbakır’dan başladı

İFEXPO Fuarı’nın Anadolu tanıtımı Diyarbakır’dan başladı


İFEXPO Fuarı’nın Anadolu tanıtımı Diyarbakır’dan başladı

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun (MHGF), TÜYAP ile işbirliğiyle 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenleyeceği İFEXPO Hazır Giyim ve Kumaş Fuarı’nın Anadolu tanıtımı Diyarbakır’dan başladı. Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (GÜNTİAD) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya MHGF Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Dünyanın 7. Büyük hazır giyim üreticisi Türkiye’nin tüm branşları içeren karma hazır giyim fuarı eksikliğini gidermek ve Anadolu’dan yeni ihracatçı firmaları kazandırarak, sektörün ihracatını artırmak amacıyla 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında TÜYAP ile işbirliğinde İFEXPO Fuarı düzenleniyor. Sektöre önemli katkı sağlaması beklenen İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın Anadolu’daki ilk tanıtım toplantısı GÜNTİAD’ın ev sahipliği, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla Diyarbakır’da gerçekleşti.

 

“Fuarlar pazarlamanın en önemli vitrinidir”
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Başkanı Hüseyin Öztürk toplantıda yaptığı konuşmaya Anadolu’da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek başladı. Türkiye’nin doğusu ile batısını buluşturduklarını belirten Öztürk, Adıyaman, Şanlıurfa, Iğdır, Van ve Mardin’de bu kapsamda gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi verdi. Pazarlamada en önemli vitrinin fuarlar olduğuna dikkat çeken MHGF Başkanı, “Dünyada hazır giyimde 7. Büyük üretici olan Türkiye’nin küresel pastadan aldığı pay yalnızca yüzde 3,4. İhracatı artıracaksak yeni oyuncuların sayısını artırmamız gerekiyor. Bunun da yolu Anadolu’dur” diye konuştu. Anadolu’da yatırımların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, hazır giyimin en düşük yatırım maliyeti ile en fazla istihdam sağlayan sektör olduğuna dikkat çekti ve “Üreten her bölgeyi desteklememiz, desteklediğimiz her üreticiyi de ihracata zorlamamız, ihracatçı sayısını artırmamız gerek” dedi. İFEXPO Fuarı’nın tanıtımını Diyarbakır’dan başlatmalarının hem bölge, hem sektör açısından anlamlı olduğunu belirten Öztürk, yereldeki ticaret ve sanayi odaları, KOBGEB ve kalkınma ajansı gibi kuruluşların desteklerinin önemli olduğunu kaydetti.

 

“Ortadoğu’ya yakın ve yerelde güçlüyüz” 

Novotel Diyarbakır’daki toplantının açılış konuşmasını yapan GÜNTİAD Başkanı İhsan Uğurlu, İstanbul’da ya da başka yerlerde fuara katılmanın dışında Diyarbakır’da da hazır giyim fuarı yapmak istediklerini söyleyerek, hem Ortadoğu’ya yakın olduklarını, hem de yerelde de güçlü olduklarını belirtti. 

 

“Diyarbakır pamuk kenti”

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, OSB hakkında bilgi verdikten sonra Diyarbakır’ın pamuk kenti olduğunu ama buna rağmen henüz tekstil kenti olamadığını ifade ederek, bu sektörün artı değere dönüştürülerek Diyarbakır’a verilmesi gerektiğini belirtti.

 

“Şehirlerin ruhuna uygun sektörler seçilmeli”

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentlerin gelişimi için sanayinin önemli olduğunu ama bu sektörlerin de şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmesi gerektiğini ifade ederek, aksi takdirde seçilen yanlış sektörün daha sonra sıkıntılar doğurabileceğini belirtti. Kaya, her şehrin farklı bir sektör önceliği olduğunu, Diyarbakır’ın birçok sektöre açık olduğunu vurguladı.


Kaya, Diyarbakır’da kamu kuruluşları ve STK’larla ortak bir aklın oluştuğu, birlikte işlerin yapıldığını söyleyerek tekstil alanında da DTSO’nun her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti. Kaya, oluşturulan Tekstil OSB’nin doluluk oranın istedikleri seviyeye geldiğini, bunda paydaşlarının emeklerinin olduğunu ifade etti. Kaya, son olarak Diyarbakır’ı fuar üssü yapmak istediklerinin altını çizdi.

 

İFEXPO tanıtımı nedeniyle Diyarbakır’a gelen MHGF Heyeti, OSB’de tekstil ve hazır giyim firmalarında incelemelerde de bulundu.