Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet ve özlemle anıyoruz

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet ve özlemle anıyoruz

Kurtuluş Savaşımızın komutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 78. yılında minnet ve özlemle anıyor, O’nun şahsında tüm şehit ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Hüseyin Öztürk

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF)

Yönetim Kurulu Başkanı

Devamı..
2. Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Çalıştayı sektörü Adıyaman’da buluşturdu

2. Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Çalıştayı sektörü Adıyaman’da buluşturdu

Adıyaman Üniversitesi Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleşen Çalıştaya Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Başkanı Hüseyin Öztürk, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdülkadir Çelenk, Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Ragıp Aras, sivil toplum kuruluşu başkanları, iş ve akademi dünyasından kişiler ile öğrenciler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan AGSD Başkanı Ragıp Aras, Adıyaman’ın teşvik yasası başta olmak üzere bazı nedenlerden dolayı mağdur edildiğini dile getirerek, pozitif ayrıcalık yapılması gerektiğini vurguladı.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulkadir Çelenk ise, Adıyaman OSB’deki ve ilçelerdeki OSB’lerin genel durumları ile ilgili bilgiler vererek, çıkacak olan bölgesel teşvikle istihdamın artacağına inandığını söyledi.

Adıyaman Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu da, yabancı yatırımcılardan çok yerli yatırımcıların kendi kentlerine yatırım yapmasının önemine işaret etti.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ise mühendislik fakültesi öğrencilerinin son yılında sanayide uygulamalı eğitim aldığını kaydederek, bu sistemi diğer bölümlere de yaymayı düşündüklerini söyledi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, Adıyaman’ın tekstil ve hazır giyim merkezi olmak için elinde üniversite, teknik alt yapı, organize sanayi bölgesi gibi tüm imkanların olduğunu belirterek, bu kadar imkana rağmen işsizliğin olmasının anlaşılamaz olduğunu kaydetti.

MHGF Başkanı Öztürk: “Adıyaman hazır giyim sektörü için çok önemli”

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk ise sektörlerin gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarına büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, “Sanayici 7 milyarlık dünyada rekabet ediyor. Maliyet faktörlerine özen göstermeliyiz. Ama asla insanlarımızı bir maliyet unsuru olarak görmemeliyiz. Daha çok düşünen, üreten bir yapı oluşturmamız gerekiyor. Adıyaman hazır giyim sektörü için çok önemlidir. Mermer, cam ve seramik, otomotiv gibi ihracatı yüksek olduğu belirtilen sektörlerin kilogram fiyatı düşüktür. Tekstil ve hazır giyimin kilogram fiyatı ise yüksektir. Avrupa’nın zorunlu olarak hazır giyim alması gereken rakam, ihtiyacının yüzde 20’sidir. Hızlı servis, maliyet, tasarım, açık hesap gibi avantajlarla bile biz Avrupa’nın ihtiyacının yüzde 12’sini karşılıyoruz. Kendimizi geliştirirsek ürün nitelikleşir ve katma değer yükselir” dedi.

Öncelikle şehirlerin tasnif edilip ‘Hangi şehirde ne yapılabilir?’in düşünülmesi gerektiğini belirten MHGF Başkanı Öztürk, şehirlerin stratejik sektörleri, sektörün de standart ürünlerde pilot bölgeleri olması gerektiğini ifade etti.  Öztürk, ayrıca 1 milyar dolar yatırımla 1 milyon kişiye istihdam sağlayan hazır giyime rakip olabilecek başka bir sektör olmadığına dikkat çekti.

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Yapmamız gereken üretimin önünü açabilecek ekonomik ve yapısal reformları hızlandırmaktır”

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ülke gündemindeki konjektörel değişimlerden iş dünyasının etkilendiğine işaret ederek, “Dünya üzerinde bir çok ülkenin uzun yıllar yaşayacağı gündemi bizler bir yıl içerisinde yaşadık. İçeride ve dışarıda yaşadığımız terör süreciyle ülkemizin nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu hepimiz görüyoruz. Demokrasi dışı güçlerin ülkeyi kaosa sürüklemek istemesine asla müsaade etmeyeceğiz. Elbette olumsuzluklar ülke ekonomisinde artçı sarsıntılar yaşatmıştır ancak 15 Temmuz’da yakaladığımız uzlaşma kültürüyle bu şoklara karşı dayanıklı olduğumuzu gösterdik. Şimdi yapmamız gereken üretimin önünü açabilecek ekonomik ve yapısal reformları hızlandırmaktır. Yapısal reformlarla büyümenin önünü açacağına inanıyoruz” dedi.

Adıyaman Belediyesi Başkanı Hüsrev Kutlu: “Adıyaman’da kadın ve erkek işçi potansiyeli yüksek”

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise, yatırımcılar için Adıyaman’ın her yönüyle avantajlı olduğunu belirterek, “Fabrikanızı seviyorsanız, çoluk çocuğunu seviyorsanız Adıyaman’a gelin. Adıyaman’ın suyu, havası, ortamı, güvenliği, her şeyiyle güzel. Burada bir fabrikanız olduğunda başınızı yastığa koyduğunuzda rahatça uyuyacaksınız. Adıyamanlı o fabrikaya sahip çıkar. Adıyaman’da güvenlik sorunu yok. Adıyaman’da kadın ve erkek işçi potansiyeli yüksektir” diye konuştu.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin: “Her türlü görevi, her türlü imkanı girişimcilerimizin imkanına sunmak zorundayız”

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, “Ülkemizde iş sağlayan, ekmek sağlayan işadamlarımız büyük bir fedakarlık ve çaba içerisindeler. Ekonomik, sosyal anlamda imkanlar sunuyorlar. Onlara minnettarız. Hepinize ve hepsine minnet borçluyuz, teşekkür borçluyuz. Bütün dünyanın bir köy haline geldiği, teknoloji ve iletişim çağının yaşandığı, hızlı değişim ve dönüşümlerin yaşadığı bir dönem yaşıyoruz. Kalkınmayı sağlamak için işverenlerimiz önde olacak biz onlara destek olacağız. Özel sektör, işadamları, sivil toplum kuruluşları bu toplumun önünde gidecek biz destekleyeceğiz. Bizler Adıyaman’da devletin temsilcisi olarak her türlü görevi, her türlü imkanı girişimcilerimizin imkanına sunmak zorundayız” diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yönettiği “Adıyaman ve çevresinin potansiyeli nasıl harekete geçirilir?” ve MHGF Başkan Yardımcısı ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Başkanı Mukadder Özden’in yönettiği “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da tekstil ve hazır giyimde sektörel kümelenme” başlıkları altında iki panel düzenlendi.

Devamı..
MHGF’nin iftarında birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildi

MHGF’nin iftarında birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildi

Tekstil, hazır giyim, moda, deri ve deri konfeksiyon alanında Türkiye genelinde 23 sektörel ve bölgesel derneği temsil eden çatı kuruluşu MHGF’nin iftar yemeği 2 bin iş insanının katılımıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Federasyona bağlı sekiz İstanbul derneğinin ev sahipliğini yaptığı organizasyonda konuşan MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, ülkenin, sektörün ve iş dünyasının zenginlikleri ve renklerinin bir araya geldiğini belirterek, “Bu salonda sergilenen birlikteliğin, kardeşliğin ve barışın tüm ülkemize ve İslam dünyasına örnek olmasını diliyorum” dedi.

TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, “Terörün bittiği ve kardeşliğin galip geldiği bir ülke diyorum”

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu ise yaptığı konuşmada, bir yandan ülkenin ekonomisine katma değer sağlarken, diğer taraftan ülkenin en büyük sorunu olan işsizliğe en önemli çözüm noktası olan  MHGF’nin yaptığı işi ibadet olarak gördüğünü kaydetti. Kadooğlu, “Bir an önce barışın, sevginin ve huzurun üstün geldiği, terörün bittiği ve kardeşliğin galip geldiği bir ülke diyorum” diye ifade etti.

İTHİB Başkanı Gülle: “Çok güzel bir sivil toplum dayanışması gösteriyorsunuz”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, MHGF’nin iftar yemeğinin bugüne kadar bir sektörel sivil toplum örgünün yapmış olduğu en büyük iftar organizasyonu olduğuna dikkat çekerek, “Burada çok güzel bir Ramazan resmi oluşturuyorsunuz, çok güzel bir sivil toplum dayanışması gösteriyorsunuz, çok güzel bir tekstil sektörü gücü gösteriyorsunuz” diyerek MHGF ve emeği geçenleri kutladı.

Umut Oran:, “Tekstil ve hazır giyim, sosyal barışı yaratan bir sektör”

Daha sonra kürsüye gelen tekstil ve hazır giyim alanında ulusal ve uluslararası birçok görev almış, eski sektör mensubu ve siyasetçi Umut Oran, Türkiye’nin ve dünyanın zor bir durumdan geçtiğini belirterek tekstil ve hazır giyimin terör belasına panzehir olan, iş ve aş üreten, sosyal barışı yaratan bir sektör olduğunu vurguladı.

MHGF’nin iftar organizasyonuna katılan İstanbul dernekleri adına bir konuşma yapan Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt da birlik ve beraberliğe dikkat çekti.  Gecede ünlü televizyoncu Cem Seymen de küresel rekabette Türkiye’nin konumunu rakamlarla ortaya koyan bir sunum gerçekleştirdi.

Gece, yöresel sanatçıların yurdun dört yanından seslendirdiği türkülerle sona erdi.

Devamı..
Tayvanlılar ve MHGF üyesi derneklerden Suriyelilere insani yardım

Tayvanlılar ve MHGF üyesi derneklerden Suriyelilere insani yardım

Türk Kızılayı Merter Şubesi’nin desteğiyle Kilis Konaklama Tesisi’nde gerçekleştirilen organizasyonda, çocuk montu, kadın kıyafeti ve benzeri kışlık kıyafetlerden oluşan yaklaşık 15 bin parça giyim eşyası ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtıldı.

Konaklama tesisinde her ailenin ihtiyacına göre hazırlanan giysiler, Kilis Vali Yardımcısı Mustafa Ünver Böke, MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Hüseyin Öztürk, Ankara’daki Taipei Ekonomik ve Kültür Misyonu Temsilcisi Yaser Tai-Hsiang Cheng, PENKON Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haskaya, STUF United Fund İcra Müdürü Yi-Miao Huang, Türk Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Merter Şube Başkanı Ercan Tan ve İstanbul Taiwan Trade Center Müdürü Suna Chan ve Türk Kızılayı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonla dağıtıldı.

Kilis Vali Yardımcısı Mustafa Ünver Böke konuşmasında, Türkiye’deki Suriyelilere ve bu yönde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Böke, Tayvanlı konuklara yardımlarından ötürü, MHGF’ye de sağladığı koordinasyon için teşekkür etti.

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk de yardımda bulunan STUF United Fund’a ve MHGF Üyesi derneklere teşekkür etti. Öztürk ayrıca Türk Kızılayı ailesine ve sağladığı destekten ötürü Türk Kızılayı Merter Şubesi Başkanı Ercan Tan’a, organizasyona katkılarından dolayı PENKON Başkanı Mehmet Haskaya’ya da teşekkür etti.

Heyete Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ve konaklama tesislerinde verilen hizmetler hakkında sunum yapıldı, toplu yaşam alanları ile sosyal tesisler gezdirildi.

Programın sonunda heyet, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara’yı da ziyaret etti. Kaya, Kilis’in nüfusunun 80 bin olduğunu kayderek, Kilis olarak 120 bin Suriyeli mülteciyi ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kilis’in Türkiye’deki en büyük göç nüfusuna sahip il olduğunu belirten Kara, “Biz Suriyeli vatandaşlarımız için elimizden gelen desteği veriyoruz. Sizlere de verdiğiniz bu destek için teşekkür ederim. Sizlerin sayesinde Suriyeli vatandaşlarımız kışlık giyimlerini halletmiş olacaklar. İnşallah herkes sizin gibi Suriyeli vatandaşlarımıza destek olurlar" dedi.

Devamı..