MHGF, TÜYAP ile geniş kapsamlı hazır giyim fuarının startını verdi

MHGF, TÜYAP ile geniş kapsamlı hazır giyim fuarının startını verdi

MHGF, TÜYAP ile işbirliğiyle yan sanayi ve kumaş ile birlikte hazır giyimin tüm branşlarını içeren geniş kapsamlı bir fuarın startını verdi. 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında İFEXPO Uluslararası İstanbul Dış Giyim, Triko, İç Giyim, Çorap, Denim, Spor Giyim, Abiye Giyim, Dokuma Kumaşlar, Örme Kumaşlar, Teknik Kumaşlar, Konfeksiyon Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı adıyla düzenlenecek olan organizasyonun tanıtım toplantısı TÜYAP Palas’ta gerçekleşti. 

“İFEXPO ihracatı artırarak, yeni oyuncular kazandıracak” 

Federasyonun Türkiye genelindeki 30 sektörel ve bölgesel üye derneğinin başkan ve temsilcileri ile çözüm ortaklarının katıldığı toplantıda konuşan MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, ülkemizin en büyük fuar şirketi TÜYAP ile dünyanın 7. büyük hazır giyim tedarikçisi Türkiye’nin ev sahipliğinde, önemli bir boşluğu dolduracak bir fuar için uzun süredir çalıştıklarını belirterek, “İFEXPO Fuarı ihracatı artırarak, yeni oyuncular kazandıracak” dedi. MHGF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazır giyim ihracatını 15-17 Milyar Dolar bandından çıkaracağız”

“Türkiye, dünyanın en büyük yedinci hazır giyim tedarikçisi konumunda. Yıllardır çabalarımıza karşın maalesef bir hazır giyim fuarımız yok. Öte yandan sektörümüz artık sadece İstanbul’u değil, tüm Türkiye’ye yayılmış bir güce sahip. Bu gücü tam olarak ortaya koymak için TÜYAP ile uzun süredir çalışmalar yürütmekteydik. Yan sanayi ve kumaş ile birlikte hazır giyimin tüm branşlarını içeren, 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek geniş kapsamlı İFEXPO Fuarı’nın müjdesini vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üreticimiz kendi olanaklarıyla, kısır bir döngü içinde ihracatını yapıyor. İFEXPO ile hazır giyim ihracatını 15-17 Milyar Dolar bandından çıkaracağız.”

“Hedef; yeni pazarlar ve yeni ihracatçı kurumlar yaratmak”

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ise, İFEXPO Fuarı’nın iki önemli hedefi olduğuna dikkat çekerek bunlardan birinin Türkiye’nin küresel tedarik merkezleri ile yerini sağlamlaştırmak ve yeni pazarlar bulmak, diğerinin ise yeni ihracatçı kurumlar yaratmak olduğunu belirtti. 

İFEXPO Fuarı’nda hazır giyim, yan sanayi, kumaşın yanı sıra deri konfeksiyon, kürk, saraciye ve ayakkabı ürünlerinin de yer alması planlanıyor. 

MHGF Ticaret Köprüsü etkinliğine büyük ilgi

İFEXPO Fuarı’nın tanıtım toplantısı öncesi Federasyon üyesi firmalar arasında iletişimi artırmak, işbirliğine zemin hazırlamak amacıyla MHGF Ticaret Köprüsü etkinliği düzenlendi. Tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı sektörlerinden Türkiye genelinden MHGF üyelerinin katıldığı etkinlikte iki dakikalık döngü içinde her firma karşıdakine kendini anlatma ve iletişim kurma olanağı buldu. İlk kez düzenlenen MHGF Ticaret Köprüsü büyük ilgi gördü. 

 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF):

Türkiye’nin istihdamında, üretiminde ve ihracatında öncü sektörleri olan tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabıda, sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden ve alanında ülkedeki tek üst çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), 2007 yılında 11 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinden 30 sektörel ve bölgesel dernek, 9 bin 300’ün üzerinde üye firmayı temsil eden MHGF, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) çatısı altında yer alan en fazla üye derneğe sahip Federasyondur.

  •  

 

Devamı..
Hüseyin Öztürk yeniden MHGF Başkanı seçildi

Hüseyin Öztürk yeniden MHGF Başkanı seçildi

Tekstil, hazır giyim, moda, deri ve deri konfeksiyon alanında Türkiye genelinde 30 sektörel ve bölgesel derneği, 9 bin 300’ün üzerinde üye firmayı temsil eden MHGF’nin 5. Olağan Genel Kurulu İstanbul’da Elite World Europe Hotel’de gerçekleştirildi. Tek liste ile yapılan genel kurulda Hüseyin Öztürk başkanlığındaki yeni yönetim kurulu oy birliğiyle önümüzdeki üç yıl için yetki aldı. 

Öztürk güven tazeledi

Türkiye’nin dört bir yanından üye dernek başkanları ve delegelerin yanı sıra Federasyonun çözüm ortaklarının da katıldığı genel kurulda Hüseyin Öztürk geçtiğimiz dönem yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Önemli bir sivil toplum örgütü olduklarına dikkat çeken Öztürk, “Çünkü; üreten, Türkiye’ye ihracat kültürünü getiren ve toplam ihracatın yüzde 20’sini, kadın istihdamının yaklaşık yüzde 60’ını gerçekleştirin bir sektörün çatı kuruluşuyuz” dedi. Bir sivil toplum örgütünün mevcut durumu değil, yaptıklarını anlatması gerektiğini belirten Öztürk, “Sahaya inen faaliyetlerimiz ile fark yaratmaya çalışıyoruz. Gerek sektörel, gerek sosyal içerikli olsun yaptığımız her etkinlikte insanlara yalnız olmadıklarını birlikte üretip, birlikte değer oluşturduğumuzu ve bu nedenle birlikte hareket etmemiz gerektiği mesajını veriyoruz” diye ekledi.

MHGF, TÜRKONFED’in en büyük üyesi

Genel Kurula konuk olan ve bir konuşma yapan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise bağımsız ve gönüllülük esasıyla bir araya gelen iş insanlarının ülke ve dünya sorunlarını kendisine dert edinmesi, çözüm üretme gayretinin TÜRKONFED’i oluşturan en temel ruh olduğuna dikkat çekerek, “Sektörel federasyonlarımız arasında MHGF’de bulunmaktadır. Bugün ülkemizin en etkili sivil toplum ve iş dünyası kuruluşu olmayı başarmış isek, bu başarıdaki en büyük pay, gücümüzü aldığımız, federasyonlarımızın, derneklerimizin ve esas olarak bunları oluşturan üyelerimizindir” dedi. 

Türk Kızılayı Başkan Vekili Ercan Tan, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, gazeteci ve araştırmacı Dr. Rüştü Bozkurt, Doç. Dr. Mehmet Köksal ile üye dernek başkanlarının da konuşma yaptığı genel kurul sonrası yeniden seçilen Hüseyin Öztürk güven duyup, yeniden yetki verdikleri için delegelere teşekkür etti. 

Yeni yönetim kurulunda üç kadın 

Aynı zamanda TÜRKONFED Başkan Yardımcısı olan Hüseyin Öztürk’ün yanı sıra yeni yönetim kurulunda Mustafa Koltuksuz (DETGİS), Mukadder Özden (EGSD), Osman Ege (KYSD), Ufuk Muslu (MESİAD), Mehmet Haskaya (PENKON), Mustafa Balkuv (TRİSAD), Zafer Özbilge (İNSAD), Mukaddes Başkaya (DETGİS), Galip Koyuncu (HİGE-DER), S. Deniz Kuran (EGSD), Dilek Düzgün (MTB) ve Ragıp Aras (AGSD) yer aldı. Osman Sait Günteki (KYSD), Reis Reisoğlu (PENKON) ve Muin Altın (İNDER) ise denetleme kuruluna seçildi.

 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF):

Türkiye’nin istihdamında, üretiminde ve ihracatında öncü sektörleri olan tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabıda, sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden ve alanında ülkedeki tek üst çatı kuruluşu olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), 2007 yılında 11 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinden 30 sektörel ve bölgesel dernek, 9 bin 300’ün üzerinde üye firmayı temsil eden MHGF, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) çatısı altında yer alan en fazla üye derneğe sahip Federasyondur.

 

Devamı..
MHGF’nin Anadolu’da yatırım ve istihdam seferberliğine ödül

MHGF’nin Anadolu’da yatırım ve istihdam seferberliğine ödül

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk bu yıl 14.’sü düzenlenen Kent ve Yaşam Ödülleri’nde jürinin “Doğu ve Güneydoğu’nun yatırım açlığını gidermek için seferber oldunuz. Yatırımcılarla iş ve aş bekleyen bölge insanı arasında yatırım köprüsü kurdunuz. Çok sayıda yeni yatırımın önünü açan cazibe merkezi etkinlikleriniz jürinin size ödül vermesine neden oldu” gerekçesiyle ödüle layık görüldü. 

Sanko Holding ana sponsorluğunda, Armada Hotel’de, düzenlenen 14. Kent ve Yaşam Ödülleri törenine, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Ödül alanlar arasında KKTC Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Başakşehir Belediye Başkanı Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, TÜRSAB Başkan Vekili Hasan Erdem ve Hamit Demir, Nazmi Arıkan, Turgut Torunoğulları gibi iş dünyasının önemli isimleri yer aldı.

Aralarında bilim insanları, kentleşme uzmanları ve sivil toplum örgütü önderlerinin yer aldığı 40 kişilik jüri tarafından belirlenen ödüller, bu alandaki en uzun soluklu etkinlik olarak gösteriliyor.

Gazeteci Celal Toprak tarafından, kanalekonomi’de yayınlanan Kent ve Yaşam programı kapsamında verilmekte olan ödüller, alanında oscar olarak nitelendiriliyor. Proje üretmiş kişi ve kurumları yüreklendirmek ve onurlandırmak amacıyla verilmekte olan Geleneksel Kent ve Yaşam  Ödülleri, doğru iş yapmış kişi ve kurumların buluşma noktası haline geldi.

Devamı..