STEM Anadolu Öğrencileri Projeleriyle Melek Yatırımcılardan Tam Not Aldı!

STEM Anadolu Öğrencileri Projeleriyle Melek Yatırımcılardan Tam Not Aldı!

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), bu yıl “STEM Anadolu” adıyla farklı illerde sürdürdüğü STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar Projesi’nin kapanışı Global Girişimcilik Kongresi’nde yapıldı. Kongre kapsamında DiyarbakırEskişehirAnkara ve İzmir eğitimlerine katılan 160 liseli genç, iki gün boyunca geliştirdikleri 27 projeyi melek yatırımcılara sundu. “MOON”, “Yanımdaki Aşçı”, “Renkgörü”, “Spoonsor”, “Ancha Space”, “Hypograt”, “Micro –FT” ve “Pay F” isimli projeler melek yatırımcılardan tam not aldı.

ABD Büyükelçiliği Küçük Ölçekli Hibe Programı tarafından finanse edilen ve Genç Başarı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “STEM Anadolu” öğrencilerinin proje sunumlarını, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk'ün de aralarında olduğu çok sayıda iş insanı dinledi.

STEM Anadolu öğrencileri Global Girişimcilik Zirvesi kapsamında İstanbul’da bulundukları 3 gün boyunca IBM, Medtronicve BRİSA (İzmit) fabrikalarını da ziyaret ederek, başta Ar-Ge departmanı olmak üzere şirket yöneticilerinden son teknolojik gelişmeler ve üretim süreçleriyle ilgili de bilgi aldı. STEM Anadolu’nun genç liseli girişimcileri için ABD İstanbul Konsolosluğu rezidansında onurlarına düzenlenen yemeğe de katıldı.

GİRİŞİM FİKİRLERİ DİKKAT ÇEKTİ 

Global Girişimcilik Kongresi’nde sunulan 27 proje arasında sağlık başta olmak üzere bir çok farklı alanda,  yaratıcı ve toplumsal fayda sağlamaya yönelik girişim fikirleri büyük beğeni topladı:

MOON (İzmir): Yapay dünya ile sana dünya arasında bağ kuran uygulama ile down sendromlu ve otizmli çocuklar için özel olarak geliştirildi. Google Play üzerinden indirilebilen aplikasyona saksıdaki çiçek ile entegre olarak çalışıyor. Çiçeğe yapılan gerekli bakımlar sonucunda aplikasyonda kullanıcı puanlar kazanıyor ve gelişimine katkı sağlayacak oyunlar oynayabiliyor.

Yanımdaki Aşçı (İzmir): Bir mobil aplikasyon olan projede kullanıcı evdeki malzemeleri ve miktarlarını aplikasyon üzerinden işaretliyor. Uygulama mevcut malzemelerde dünya mutfağındaki alternatif yemek tarifleri sunuyor. Bu özelliğinin yanı sıra evde azalan malzemeler hakkında da bilgi veren uygulamanın bir sonraki aşamada sanal marketlere entegre olarak çalışması planlanıyor. Böylece kullanıcı azalan malzemeleri sanal marketler üzerinden sipariş verilebiliyor.

Renkgörü (İzmir): Renk körü bireyler için geliştirilen proje kapsamında QR kod ile kullanıcı renk körlüğü sebebiyle seçemediği renkleri ayırt edebiliyor. QR kod ile renkler taranıyor ve uygulama aracılığıyla gösterilen renk sesli olarak paylaşılıyor.

Spoonsor (İstanbul): Girişimci gençlerin sponsor bulmak için kullanabileceği sponsor bulma aplikasyonu. Bilge Taş ve Dilara Bostancıoğlu’nun geliştirdiği aplikasyon sponsor bulmakta zorlanan girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak özelliğe sahip.

Ancha Space (İstanbul): Liseliler tarafından yapılan ilk Mars keşif aracı olma özelliği taşıyor. Canda Atalay ve Berke Dadağ Ancha Space projelerinin prototipini yaptı.

Dr. Hypograt (Diyarbakır): Proje kapsamında hemofili hastalarının özellikle de kalp kapakçığı ameliyatı olan hastaların, düzenli olarak yaptırdığı kan tahlilini kolaylaştırılması planlanıyor.

Micro -FT (Eskişehir): Tişört, gömlek veya kıyafetin ucuyla gözlük camı temizleme alışkanlığı olan kişilere yönelik geliştirilen projede kıyafetlere entegre edilen bir micro fiber bez ile (tasarımsal) her an yanınızda gözlük bezi kullanma ihtiyacı karşılanıyor.

Pay F (Eskişehir): Dijital bankacılık işlemlerini parmak izi ile yapılması sağlayan sistem. Amaç POS cihazlarına parmak izi ile ödeme yapabilmek.

160 LİSE ÖĞRENCİSİ GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ İLE TANIŞTI

Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan işsizlikle mücadelede, gençlerin inisiyatif alabilmelerine olanak sağlayabilmek amacıyla başlatılan ve bu yıl Anadolu’ya yayılan STEM Projesi, sürdürülebilir kalkınmada gençlerin dinamizminin kullanılabilmesini hedefiyle hayata geçirildi. Proje kapsamında bu yıl 160 lise öğrencisi eğitim aldı. Diyarbakır, İzmir, Ankara, Eskişehir illerinde gerçekleştirilen ve ikişer gün süren STEM eğitimleriyle, lise öğrencilerine bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli girişimcilik dersleri verildi.

Devamı..
PENTEX Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açıyor

PENTEX Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açıyor

PENTEX fuarını başta Ortadoğu olmak üzere Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya’dan çok sayıda ilgili ziyaret etmektedir. Gaziantep’te düzenlenen fuarda, penye ürünlerinden konfeksiyon ürünlerine, iplikten lazer kesim ve dijital baskı makinelerine, penye makinelerinden dokuma makinelerine, konfeksiyon boya ve yardımcı kimyasallarından mesleki yayınlara varıncaya kadar çok geniş bir yelpazede ürün ve teknoloji sergilenmektedir.

İlerleyen yıllarda sektörün en kapsamlı ve etkili buluşması noktalarından birisi haline geleceğine inandığımız ve sektörün ilk ve tek fuarı PENTEX, yeni pazar arayışları içinde bulunan üreticilere cazip fırsatlar sunacaktır.

Devamı..
Mardin ve Dicle Bölgesine yatırım çağrısı

Mardin ve Dicle Bölgesine yatırım çağrısı

Türkiye’nin dört bir yanından MHGF üyesi iş insanının yanı sıra, akademisyen ve ulusal basın temsilcisinin katıldığı Mardin ve Dicle Bölgesi Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri’nin açılışı Mardin’de DİKA’da yapıldı. Toplantıya Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Yaman, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, DİCLESİFED Başkanı Kemal Bilim, MARSİAD Başkanı A. Nasır Duyan, Türkiye Triko Sanayicileri Derneği (TRİSAD) Başkanı Mustafa Balkuv, Penye Konfeksiyon İmalat ve Hazır Giyim Derneği (PENKON) Başkanı Mehmet Haskaya, Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt, İstanbul Nakış Sanayicileri Derneği (İNSAD) Başkanı Zafer Özbilge, Tekstil Kostüm ve Moda Araştırmaları Derneği (TEMKA) Başkanı Prof. Dr. Esin Sarıoğlu, Güneydoğu Tekstil İşadamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı İhsan Oğurlu, Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Başkanı Halil El, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, MHGF Başkan Yardımcıları Osman Ege ve Metin Çetinkaya, MHGF Yönetim Kurulu Üyeleri ile Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Diyarbakır’dan tekstil ve hazır giyimciler katıldı.

İş adamlarına hitap eden Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, kentte çok şeyin değiştiğini, ortamın her sektör için uygun hale getirildiğini anlattı.

Birinci Organize Sanayi Bölgesi'nin tam kapasiteyle çalıştığını, İpek Yolu'na çok yakın bir yerde ikinci bir Organize Sanayi Bölgesi yapılacağını vurgulayan Yaman, "Sizlerin müracaatlarını bekliyoruz. Şu ana kadar cazibe merkezleri için DİKA Başkanlığımıza 300'ün üzerinde müracaat oldu. Ancak hükümetimiz konsept değiştirdi. Şimdi daha farklı bir teşvikle sizlere destek verilmiş olacak. O nedenle yatırımlarınızı bekliyoruz. İkinci OSB'yi yeni yatırımlarınız için bekletiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Mardin Valisi Yaman:"Bölgede olağan belediyecilik başladı"

Midyat ve Nusaybin ilçelerinde de OSB açmak için hazırlıklarının devam ettiğini aktaran Yaman, şunları kaydetti:

"Bölgenin gıda ve tekstil sektöründe havzası var. Hemşehrilerimizin de hem burada hem de il dışında yatırımları bulunuyor. Tekstil sektöründe ne kadar makine alırsanız o kadar insana istihdam sağlıyorsunuz. Bu çok önemli. Bölgemizde işsizlik oranı yüksek. Bu kamu kurumlarındaki istihdamlarla giderilemez. Onun için sizlerin yatırımlarıyla inşallah bunu gidereceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi yatırımlar yaptık, elimizden geldiğince de iş adamlarına destek sunmaya çalıştık. Bildiğiniz gibi 'Olağanüstü Hal Belediyeciliği' diye bir algı yapılıyordu. Aslında bizden öncekiler 'Olağanüstü Hal Belediyeciliği'ni hiçbir şey yapmayarak göstermişler. Bizler ise olağan belediyecilik yapıyoruz. Sokak hayvanlarından, Dargeçit'teki bir engellinin ihtiyacına kadar her şeyi gideriyoruz. Her şeyini düşündüğümüz bir şehirdir Mardin. Bunu bilin. Herkese yüz yüze dokunuyoruz. Dört dilde hizmet veriyoruz. Birkaç ay içinde şehirdeki herkes ile yüz yüze görüşmüş olacak ve bütün ihtiyaçlarını öğrenmiş olacağız. Bu anlamda yerel yönetimler ciddi katkı sağlıyor. Artık bölgede olağan belediyecilik başladı. Burada hem sizler hem çocuklarınız için her şey var. Onun için sizlerin yatırımlarını bekliyoruz. İlimize vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz."

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu: "Yatırım yaparak ülkemize daha fazla katkı sağlayabiliriz”

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu da tekstil sektörünün Türkiye ekonomisine katma değer kattığını, cari açık ve istihdama yüksek katkı sağladığını kaydederek, Türk tekstil sektörünün dakikada 74 dolar ihracat yaptığını aktardı.

 

Kadooğlu, "Bu sektör bazında AB ülkeleri arasında 2. dünyada ise 7’nciyiz. Ülke ekonomisinin önemli bir sektörü olan tekstil, Mardin'den istenilen seviyede değil. Mardin'in en büyük dezavantajlarından birisi, ülkedeki işsizlik oranlarının neredeyse iki katı kadar işsizliğin olmasıdır. Özellikle genç işsizlik oranı hali yüksektir. Kadın istihdamı konusunda da zayıftır. Mardin'de son 5 yılda 3 bin kişinin istihdam edildiği tekstil sektörü, kalkınma hamlesi için önemlidir ancak yeterli değildir. Ortak akıl ve ortak vizyonla burada yatırımlar yaparak ülkemize daha fazla katkı sağlayabiliriz. Yatırımlarla kentlerimiz kalkınacak ki ülkemiz kalkınsın ve büyüsün" değerlendirmesinde bulundu.

MHGF Başkanı Öztürk: "Gelecek kuşaklara aydınlık yarınlar bırakmak istiyoruz"

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk ise tekstilin Türkiye'deki toplam ihracatın yüzde 20'sini tek başına gerçekleştirdiğini belirterek, "Iğdır ve Van'dan sonra bugün de Mardin'de bir araya geldik. Bununla aslında Türkiye'nin doğusu ile batısını tanıştırmak, ülkenin bütün değerleriyle birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak istiyoruz. Bu şekilde gelecek kuşaklara aydınlık yarınlar bırakmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Hazır giyimin sermayenin toplandığı, emeğin yoğun olduğu, kadın istihdamının öncelendiği bir sektör olduğuna dikkati çeken Öztürk şunları söyledi:

"MHGF, Türkiye'nin dünyada 211 ülkeye ihracat yaptığı bir sektördür. Bu ülke için bizim çok fırsatımız, şansımızı ve değerlerimiz var. Ne kadar çok değerli fırsat sahibi olduğumuzu fark ettirmek için Mardin'deyiz. Üreten bir toplum oluyoruz. Üreten toplum ise kavga eden değil, barıştan olur. Bu salonda üreten Türkiye var. Sevgiyi, saygıyı çoğaltan, takdir etmek, takdir edilmek isteyen Türkiye var. Bir şeye inanıyoruz, onu sevda haline getirip içselleştiriyoruz. Bütün olanaklarla yola çıkıp sevdamızı gerçekleştiriyoruz."

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu üyelerine "İnsanlarınıza dokunma konusunda cesaretinizi ortaya koyun" diye seslenen Öztürk, sözlerini, "Türkiye'yi sevdiğinizi biliyorum ama gidip görmediğiniz hiçbir yer size ait değildir. Fırsatınız ve olanaklarınız var bunu iyi biliyorum. Ülkenizi gezin ve yatırım yaparak insanlarınıza dokunmaya özen gösterin" diye tamamladı.

DİCLESİFED Başkanı Kemal Bilim: “Bölgeye tekstil ve  hazır giyim yatırımları büyük önem taşıyor”

DİCLESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bilim, bölge illerinde son zamanlarda istihdamda artış olduğunu gördüklerini söyledi. Bilim “Bu bölgede hükümetimizin sağladığı teşvik programları ile daha güzel yatırım olacağına inanıyorum. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ve istihdama büyük katkı sağlayan tekstil firmalarının bölgemize yatırım yapması büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

MARSİAD Başkanı A. Nasır Duyan: "OSB'de tekstil firmalarının faaliyeti için imkanlar sağladık"

MARSİAD Başkanı ve Mardin OSB Başkan Vekili A. Nasır Duyan ise yıllardır tarım ve gıda sektöründe yatırım yaparak OSB'nin bu alanda önemli bir duruma getirildiğini, gıda sektöründeki ihracat faaliyetlerinin bir benzerini Mardin’in tekstil alanında da göstermesinin mümkün olduğunu vurguladı.

Sadece Mardin OSB’de 10 tekstil fabrikası faaliyet gösteriyor

Duyan, "OSB'de tekstil firmalarının faaliyet göstermesi için imkanlar sağladık. Şu anda 10 tekstil firması sanayi bölgemizde faaliyetini yürütüyor. Tekstil sektörünün olduğu yerde işsizlik sorunu azalıyor, kalkınma daha hızlı gerçekleşiyor. Bölgemize yatırım yapılması halinde, buranın kronik sorunu olan işsizlikte azalma görülecektir. Bölgeler arası eşitsizlikte de bir nebze azalma olacak ve yatırımlar ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ: "Bölgede mükemmel bir yatırım iklimi var"

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da sorumluluk alanındaki 4 ilin şu anda yatırım için en avantajla yerler olduğunu söyledi. Yatırımcıların bürokratik engelleri aşabilmeleri için ciddi mesafe alındığını belirten Altındağ, "Bildiğiniz gibi 6. Bölge teşvikleri var. Bu yatırım için bölgemizin olmazsa olmazları arasında. Şu anda bölgemizde yatırım iklimi mükemmel. Çünkü devletimizin bu bölgenin cazip hale getirilmesi için müthiş yatırım fırsatları var. Dolayısıyla Mardin, Diyarbakır, Batman ve Siirt’e gelip yatırım yapmanız sizin kazancınız olacaktır" dedi.

Bölgenin iş adamlarının yatırım yapmasına ihtiyacı olduğunu kaydeden Altındağ, yatırımcılara duyduklarıyla değil, gördükleriyle hareket etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

DİKA’da gerçekleştirilen toplantıya Mardin’in yanısıra kentin en önemli tekstil ve hazır giyim üretim üssü Midyat, 25 bine yakın kişinin sektörde istihdamının gerçekleştirildi Batman, yine Dicle Bölgesi’nden Siirt, Şırnak ve Diyarbakır’dan birçok sektör mensubu iş insanı, iplik, kumaş ve makine tedarikçisi firmaların temsilcileri katıldı.

İki panelde sektörün ve bölgenin potansiyeli ele alındı

Açılış konuşmalarının ardından Hazır Giyimin Bölgesel Kalkınma ve İstihdamda Kilit Önemi, Mardin ve Dicle Bölgesi’nin            Sektörel Yatırım Potansiyeli konulu iki panel gerçekleştirildi. Dünya Gazetesi Köşe Yazarı ve Araştırmacı Yazar Dr. Rüştü Bozkurt’un yönettiği ilk panelin konuşmacıları MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, İTÜ Tekstil ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy, TEMSAD Başkanı Adil Nalbant, LC Waikiki Tedarik Direktörü Şenol Dallı ve TOBB Güneydoğu Kadın Girişimciler Kurulu Bşk. Hülya Akkaya idi. Bölgenin yatırım potansiyelinin alındığı ve Ekonomi Gazetecisi ve TV Programcısı Çetin Ünsalan’ın yönettiği ikinci panelde ise DİKA Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Ekrem Dirican, GÜNTİAD Başkanı İhsan Oğurlu, MARGİSAD Başkanı Halil El, Akkuş Tekstil Genel Müdürü İbrahim Batuk konuşmacı oldu.

Kalabalık bir heyetle Mardin’e çıkarma yapan MHGF, bu ilimize götürdüğü yatırımcı, akademisyen ve ulusal basın temsilcileriyle Mardin OSB’de  ve hazır giyim firmalarında inceleme gezisi yaptı.

Devamı..
Hazır Giyimciler Mardin'de Buluşuyor

Hazır Giyimciler Mardin'de Buluşuyor

Yer: Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Yenişehir Mah. Kızıltepe Cad. No: 6 Artuklu / Mardin

PROGRAM

2 ŞUBAT 2018 CUMA

 • 10.30 - 13.00 Mardin OSB'de Firma Gezisi
 • 14.00 - 15.00 Açılış Konuşmaları
  • Yılmaz Altındağ, DİKA Genel Sekreteri
  • Abdülnasır Duyan, MARSİAD Başkanı
  • Hüseyin Öztürk, MHGF Başkanı
  • Tarkan Kadooğlu, TÜRKONFED Başkanı
  • İsmail Gülle, İTHİB Başkanı
  • Mustafa Yaman, T.C. Mardin Valisi
 • 15.00 - 15.15 Çay Kahve Arası
 • 15.15 - 16.30 Panel 1: Hazır Giyimin Bölgesel Kalkınma ve İstihdamda Kilit Önemi 
  • Moderatör: Dr. Rüştü Bozkurt, Araştırmacı ve Dünya Gazetesi Yazarı
  • Hüseyin Öztürk, MHGF Başkanı
  • Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy, İTÜ Tekstil Tasarım Fak.
  • Adil Nalbant, TEMSAD Başkanı
  • Şenol Dallı, LC Waikiki Tedarik Direktörü
  • Hülya Akkaya, TOBB Güneydoğu Kadın Girişimciler Kurulu Bşk.
 • 16.30 -  16.45 Kahve ve Çay Arası
 • 16.45 - 17.00 Panel 2: Mardin ve Dicle Bölgesinin Sektörel Yatırım Potansiyeli
  • Moderatör: Çetin Ünsalan, Gazeteci, TV Programcısı
  • Ekrem Dirican, DİKA
  • İhsan Oğurlu, Güneydoğu Tekstil San. ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) Bşk.
  • Halil El, Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Bşk.
  • İbrahim Batuk, Akkuş Tekstil Genel Müdürü
  • Yavuz Tarhan, İlgi Moda ve Tekstil
 • 18.00 Kapanış

3 ŞUBAT 2018 CUMARTESİ

 • 11.00-18.00 Midyat, Batman (Hasankeyf) Sektör ve Kültür Gezisi

4 ŞUBAT 2018 PAZAR

 • Mardin Kültür Turu
Devamı..