MHGF’nin Anadolu’da yatırım ve istihdam seferberliğine ödül

MHGF’nin Anadolu’da yatırım ve istihdam seferberliğine ödül

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk bu yıl 14.’sü düzenlenen Kent ve Yaşam Ödülleri’nde jürinin “Doğu ve Güneydoğu’nun yatırım açlığını gidermek için seferber oldunuz. Yatırımcılarla iş ve aş bekleyen bölge insanı arasında yatırım köprüsü kurdunuz. Çok sayıda yeni yatırımın önünü açan cazibe merkezi etkinlikleriniz jürinin size ödül vermesine neden oldu” gerekçesiyle ödüle layık görüldü. 

Sanko Holding ana sponsorluğunda, Armada Hotel’de, düzenlenen 14. Kent ve Yaşam Ödülleri törenine, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Ödül alanlar arasında KKTC Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Başakşehir Belediye Başkanı Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, TÜRSAB Başkan Vekili Hasan Erdem ve Hamit Demir, Nazmi Arıkan, Turgut Torunoğulları gibi iş dünyasının önemli isimleri yer aldı.

Aralarında bilim insanları, kentleşme uzmanları ve sivil toplum örgütü önderlerinin yer aldığı 40 kişilik jüri tarafından belirlenen ödüller, bu alandaki en uzun soluklu etkinlik olarak gösteriliyor.

Gazeteci Celal Toprak tarafından, kanalekonomi’de yayınlanan Kent ve Yaşam programı kapsamında verilmekte olan ödüller, alanında oscar olarak nitelendiriliyor. Proje üretmiş kişi ve kurumları yüreklendirmek ve onurlandırmak amacıyla verilmekte olan Geleneksel Kent ve Yaşam  Ödülleri, doğru iş yapmış kişi ve kurumların buluşma noktası haline geldi.

Devamı..
STEM Anadolu Öğrencileri Projeleriyle Melek Yatırımcılardan Tam Not Aldı!

STEM Anadolu Öğrencileri Projeleriyle Melek Yatırımcılardan Tam Not Aldı!

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), bu yıl “STEM Anadolu” adıyla farklı illerde sürdürdüğü STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar Projesi’nin kapanışı Global Girişimcilik Kongresi’nde yapıldı. Kongre kapsamında DiyarbakırEskişehirAnkara ve İzmir eğitimlerine katılan 160 liseli genç, iki gün boyunca geliştirdikleri 27 projeyi melek yatırımcılara sundu. “MOON”, “Yanımdaki Aşçı”, “Renkgörü”, “Spoonsor”, “Ancha Space”, “Hypograt”, “Micro –FT” ve “Pay F” isimli projeler melek yatırımcılardan tam not aldı.

ABD Büyükelçiliği Küçük Ölçekli Hibe Programı tarafından finanse edilen ve Genç Başarı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “STEM Anadolu” öğrencilerinin proje sunumlarını, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk'ün de aralarında olduğu çok sayıda iş insanı dinledi.

STEM Anadolu öğrencileri Global Girişimcilik Zirvesi kapsamında İstanbul’da bulundukları 3 gün boyunca IBM, Medtronicve BRİSA (İzmit) fabrikalarını da ziyaret ederek, başta Ar-Ge departmanı olmak üzere şirket yöneticilerinden son teknolojik gelişmeler ve üretim süreçleriyle ilgili de bilgi aldı. STEM Anadolu’nun genç liseli girişimcileri için ABD İstanbul Konsolosluğu rezidansında onurlarına düzenlenen yemeğe de katıldı.

GİRİŞİM FİKİRLERİ DİKKAT ÇEKTİ 

Global Girişimcilik Kongresi’nde sunulan 27 proje arasında sağlık başta olmak üzere bir çok farklı alanda,  yaratıcı ve toplumsal fayda sağlamaya yönelik girişim fikirleri büyük beğeni topladı:

MOON (İzmir): Yapay dünya ile sana dünya arasında bağ kuran uygulama ile down sendromlu ve otizmli çocuklar için özel olarak geliştirildi. Google Play üzerinden indirilebilen aplikasyona saksıdaki çiçek ile entegre olarak çalışıyor. Çiçeğe yapılan gerekli bakımlar sonucunda aplikasyonda kullanıcı puanlar kazanıyor ve gelişimine katkı sağlayacak oyunlar oynayabiliyor.

Yanımdaki Aşçı (İzmir): Bir mobil aplikasyon olan projede kullanıcı evdeki malzemeleri ve miktarlarını aplikasyon üzerinden işaretliyor. Uygulama mevcut malzemelerde dünya mutfağındaki alternatif yemek tarifleri sunuyor. Bu özelliğinin yanı sıra evde azalan malzemeler hakkında da bilgi veren uygulamanın bir sonraki aşamada sanal marketlere entegre olarak çalışması planlanıyor. Böylece kullanıcı azalan malzemeleri sanal marketler üzerinden sipariş verilebiliyor.

Renkgörü (İzmir): Renk körü bireyler için geliştirilen proje kapsamında QR kod ile kullanıcı renk körlüğü sebebiyle seçemediği renkleri ayırt edebiliyor. QR kod ile renkler taranıyor ve uygulama aracılığıyla gösterilen renk sesli olarak paylaşılıyor.

Spoonsor (İstanbul): Girişimci gençlerin sponsor bulmak için kullanabileceği sponsor bulma aplikasyonu. Bilge Taş ve Dilara Bostancıoğlu’nun geliştirdiği aplikasyon sponsor bulmakta zorlanan girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak özelliğe sahip.

Ancha Space (İstanbul): Liseliler tarafından yapılan ilk Mars keşif aracı olma özelliği taşıyor. Canda Atalay ve Berke Dadağ Ancha Space projelerinin prototipini yaptı.

Dr. Hypograt (Diyarbakır): Proje kapsamında hemofili hastalarının özellikle de kalp kapakçığı ameliyatı olan hastaların, düzenli olarak yaptırdığı kan tahlilini kolaylaştırılması planlanıyor.

Micro -FT (Eskişehir): Tişört, gömlek veya kıyafetin ucuyla gözlük camı temizleme alışkanlığı olan kişilere yönelik geliştirilen projede kıyafetlere entegre edilen bir micro fiber bez ile (tasarımsal) her an yanınızda gözlük bezi kullanma ihtiyacı karşılanıyor.

Pay F (Eskişehir): Dijital bankacılık işlemlerini parmak izi ile yapılması sağlayan sistem. Amaç POS cihazlarına parmak izi ile ödeme yapabilmek.

160 LİSE ÖĞRENCİSİ GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ İLE TANIŞTI

Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan işsizlikle mücadelede, gençlerin inisiyatif alabilmelerine olanak sağlayabilmek amacıyla başlatılan ve bu yıl Anadolu’ya yayılan STEM Projesi, sürdürülebilir kalkınmada gençlerin dinamizminin kullanılabilmesini hedefiyle hayata geçirildi. Proje kapsamında bu yıl 160 lise öğrencisi eğitim aldı. Diyarbakır, İzmir, Ankara, Eskişehir illerinde gerçekleştirilen ve ikişer gün süren STEM eğitimleriyle, lise öğrencilerine bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli girişimcilik dersleri verildi.

Devamı..
PENTEX Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açıyor

PENTEX Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açıyor

PENTEX fuarını başta Ortadoğu olmak üzere Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya’dan çok sayıda ilgili ziyaret etmektedir. Gaziantep’te düzenlenen fuarda, penye ürünlerinden konfeksiyon ürünlerine, iplikten lazer kesim ve dijital baskı makinelerine, penye makinelerinden dokuma makinelerine, konfeksiyon boya ve yardımcı kimyasallarından mesleki yayınlara varıncaya kadar çok geniş bir yelpazede ürün ve teknoloji sergilenmektedir.

İlerleyen yıllarda sektörün en kapsamlı ve etkili buluşması noktalarından birisi haline geleceğine inandığımız ve sektörün ilk ve tek fuarı PENTEX, yeni pazar arayışları içinde bulunan üreticilere cazip fırsatlar sunacaktır.

Devamı..