Tekstil ve hazır giyimciler Güneydoğu’da  buluşuyor

II. ADIYAMAN TEKSTİL VE HAZIR GİYİM ÇALIŞTAYI BAŞLIYOR


Tekstil ve hazır giyimciler Güneydoğu’da buluşuyor

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediği Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Çalıştayı’nın ikincisini 24 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştiriyor. Yatırım ve istihdamı artırmayı amaçlayan Çalıştay’a Türkiye’nin dört bir yanından tekstil ve hazır giyimci iş insanları katılacak.

Güneydoğu’nun tekstil ve hazır giyimde ciddi altyapı ve birikime sahip ili Adıyaman, 24 Ekim 2016 tarihinde önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ve üye derneği Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) organizasyonu ile gerçekleştirilecek II. Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Çalıştayı’nda Türkiye’nin farklı bölgelerinden Federasyon üyesi iş insanları ile oda, birlik ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri bir araya gelecek.

“1 milyar dolar yatırımla, 1 milyon istihdam”

Adıyaman’da yeni yatırımların yanı sıra mevcut fabrikalarla işbirliğine de zemin hazırlamak istediklerini söyleyen MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, “Özellikle standart ürünlerin üretilmesi konusunda Adıyaman’da pilot uygulama başlatmak ve bu anlamda var olan potansiyele dikkat çekmek istiyoruz. 20 binden fazla işsizin olduğu bu ilimizde istihdamı artırıcı her çalışma çok önemli. Hazır giyim yatırım maliyetleri açısından en düşük sektördür. Bir milyar dolar yatırımla 500 bin makine ve bir milyon istihdam sağlayan başka bir sektör yoktur. Bu nedenle Doğu ve Güneydoğu Anadolu açısından hazır giyim sektörü büyük önem taşıyor” diye kaydetti. Tasarı halindeki yeni Teşvik Yasası’na göre Doğu ve Güneydoğu’da oluşturulacak cazibe merkezlerinden birinin Adıyaman olduğuna da dikkat çeken Öztürk, devletin mevzuatla ilgili kolaylık ve yatırımcıyı bölgeye çekecek ciddi düzenlemeler yapacağını ümit ettiklerini söyledi.

24 Ekim 2016 Pazartesi günü Adıyaman Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Konferans Salonu’nda düzenlenecek II. Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Çalıştayı öncesi Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde de bulunacak iş insanları, Nemrut Dağı’nı da kapsayan bir kültür gezisine de katılacak.

 

II. ADIYAMAN TEKSTİL VE HAZIR GİYİM ÇALIŞTAYI PROGRAMI

22 Ekim 2016 - Cumartesi                                                          

  • MHGF Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı ve Adıyaman OSB Gezisi

 

23 Ekim 2016 - Pazar                                                          

  • 13.00 - 19.30 Kültür turu: Karakuş, Cendere Köprüsü, Arsemia ve Nemrut Dağı’nda Gün Batımı 

 

24 Ekim 2016 - Pazartesi

  • 09.00 – 09.30 Kayıt
  • 09.30 – 12.00 Sunum ve Açılış Konuşmaları
  • 12.00 – 13.30 Öğle yemeği

13.45 – 15.00 PANEL-1: Adıyaman ve Çevresinin Potansiyeli Nasıl Harekete Geçirilir?